ERDOĞAN'IN GEÇMİŞİ AK DEĞİL!!!UYANIN ARTIK!!!

 • İstanbul'da 1989'daki yerel seçimlerde Refah Partisi'nden (RP) Beyoğlu Belediye Başkan adayı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İlçe Seçim Kurulu Başkanı olan hâkim Nazmi Özcan 'ı alkollü olmakla suçlayarak, zorla adli tabibe götürmeye kalkıştı. Hakkında hâkime hakaret ve Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Kanunu'na muhalefet suçlarından dava açılan Erdoğan, tutuklanacağını anlayınca mahkemeden kaçtı. Hakkında tutuklama kararı çıkartılan ve 27 gün boyunca aranan Erdoğan, mahkemeye geldiği gün tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Beyoğlu 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 1989/952 esas numaralı dava dosyasına göre 26 Mart 1989'da yapılan yerel seçimlerde Refah Partililer, oylarının az çıkması üzerine Beyoğlu'ndaki 84 numaralı sandığa itiraz etti. Bunun üzerine Beyoğlu İkinci İlçe Seçim Kurulu, bu sandıktaki sayım işlemini yeniledi. Oylar yine aynı çıktı. Ancak bu sırada oy sayımının yapıldığı yere gelen Erdoğan, İlçe Seçim Kurulu Başkanı olan Eyüp 2. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Özcan'a " Şu haline bak, sarhoşsun, adalet kimlere kalmış, seni adli tıbba sevk ettireceğim, süründüreceğim " diyerek hakaret etti. Bununla da kalmayan Erdoğan, Özcan'ı zorla adli tabibe götürmeye çalıştı. Bunun üzerine aralarında Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi Kalem Müdürü Soner Kalkan 'ın da bulunduğu ilçe seçim kurulu üyeleri tutanak tuttu ve Erdoğan'ın hâkim Özcan'a hakaretin yanı sıra " cebir ve şiddetle görevlerini yerine getirmeye " de engel olduğunu belirtiler. Tutanak da o sırada odada olan başkomiser Rasim Şimşek 'in de görevlerine engel olduğunu ifade ettiler.

  Mahkemeden kaçtı
  Şikâyet üzerine, Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Ancak Erdoğan bir türlü ifade vermeye gelmedi. Bunun üzerine Erdoğan polisler nezaretinde 31 Mart 1989'da Beyoğlu Adliyesi'ne getirildi. Nöbetçi savcıya ifade veren Erdoğan, " Hâkim Nazmi Özcan'ın alkollü olduğunu hissettim " dedi. Ancak hakaret etmediğini savundu. Savcılık, Erdoğan'ın tutuklanması için Nöbetçi 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sevk etti. Tutuklanacağını anlayan Erdoğan, yanında görevli polislerin bulunmasına karşın mahkemenin bekleme salonundan kaçtı. Bunun üzerine hakkında tutuklama kararı çıkartıldı. Ancak Erdoğan bir türlü yakalanmadı. İlk duruşmanın yapıldığı 27 Nisan 1989 günü Erdoğan, avukatları, daha sonra Adalet Bakanlığı yapacak olan Şevket Kazan, halen İstanbul Bağcılar Belediye Başkanı olan Feyzullah Kıyıklık , Kuran kursları ve imam hatipli velilere sözcülük yapan Orhan Töz, daha sonra AKP Tokat milletvekili olan Zeyit Aslan, Ali Oğuz ve Yunus Can ile birlikte mahkemeye geldi. Erdoğan, savcılık ifadesinin aksine mahkemede, " Bazı arkadaşlarım seçim kurulunda bir takım çalışmalar olduğunu ancak kurul başkanının alkollü olması nedeniyle çalışmaların sağlıklı olmadığını söylemeleri üzerine, ben saat 07.15 sularında kurulun bulunduğu okula geldim. Kendisine 'Sen sarhoşsun' demedim " diye konuştu. Duruşma sonunda Erdoğan, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yedi gün sonra yapılan duruşmada ise Erdoğan kefaletle serbest bırakıldı. Beyoğlu 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki yargılama sonunda Erdoğan, Özcan'a " hakaret etmek " suçundan TCK'nın 266 maddesi uyarınca 6 ay hapis ve 20 bin lira para cezasına çarptırıldı. " İyi hal indirimi " uygulamayan mahkeme, hapis cezasını para cezasına çevirdi. Erdoğan'ın cezası " bir daha suç işlemeyeceğine kanaat " getirilerek ertelendi.

  Temyize gitmedi
  Mahkeme, Erdoğan'la birlikte yargılanan ve beraat eden Başkomiser Rasim Şimşek'in neden olduğu yargılama masrafının Erdoğan'dan alınmasına karar verdi. Davanın müdahil avukatlarından Ali Rıza Dizdar, Erdoğan'ın Yargıtay yolu açık olmasına karşın temyize gitmediğini ve kararın kesinleştiğini belirtti.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !